Kažu o sebi:
Uzbekistan je jedna od dve zemlje na svetu koje su dvostruko kopnene, što znači da su okružene drugim kopnenim zemljama. Druga je Lihtenštajn.
Uzbekistan ima bogatu istoriju i kulturu koja seže do antičkih vremena. Njegovi gradovi Samarkand, Buhara i Hiva su bili važni centri islamske civilizacije i trgovine na Putu svile.
Uzbekistan ima raznovrsnu geografiju koja obuhvata pustinje, planine, reke i doline. Najplodniji deo zemlje je Ferganska dolina, koja je okružena planinskim lancima i navodnjavana dve glavne reke Centralne Azije: Amu Darjom i Sir Darjom.
Uzbekistan ima suvu kontinentalnu klimu, sa veoma vrućim letima i hladnim zimama. Najviša temperatura ikada zabeležena u Uzbekistanu bila je 49°C, a najniža -35°C. Zbog ovih ekstremnih temperaturnih uslova, skoro 40% zemlje je nenaseljivo.
Uzbekistan ima bogato prirodno bogatstvo koje uključuje prirodni gas, naftu, ugalj, zlato, uranijum, srebro, bakar, olovo i cink. Međutim, zemlja se suočava sa brojnim ekološkim problemima, kao što su smanjenje Aralskog jezera, zagađenje vode i tla, povećanje salinizacije i pustinjavanja.
Uzbekistan ima složenu i burnu istoriju koja je pod uticajem različitih naroda i carstava koji su ga naseljavali ili osvajali. Prvi stanovnici Centralne Azije bili su Skiti koji su došli sa severnih stepa sadašnjeg Uzbekistana negde u prvom milenijumu pre nove ere; kada su se ovi nomadi naselili u regionu izgradili su obiman sistem navodnjavanja duž reka. U to vreme, gradovi kao što su Buhara i Samarkand su se pojavili kao centri vlasti i visoke culture. Pod uticajem Persije, Grčke, Baktrije, Kušana, Sasanida i drugih civilizacija, ovi gradovi su postali bogati i uticajni trgovinski čvorišta na Putu svile. U sedmom veku nove ere, arapski osvajači su doneli islam u region i uspostavili Samanidsko carstvo koje je trajalo do desetog veka. Nakon toga, region je bio pod kontrolom različitih turskih dinastija kao što su Karahanidi, Gaznavidi, Seljukidi i Horezmšahi. U trinaestom veku, Mongoli pod Čingis Kanom su osvojili Centralnu Aziju i uništili mnoge gradove i kulturna dostignuća. Međutim, u četrnaestom veku, Timur Lenk je uspeo da obnovi slavu regiona i stvori moćno Timuridsko carstvo sa Samarkandom kao glavnim gradom. Timuridi su bili poznati po svojim dostignućima u arhitekturi, književnosti, umetnosti i nauci. Posle smrti Timura 1405. godine, njegovo carstvo se raspalo na nekoliko kanata, od kojih su najvažniji bili Buharski, Hivanski i Kokandski. U devetnaestom veku, Rusija je počela da se širi na jug i anektirala ove kanate, stvarajući Generalnu guberniju Turkestana. U dvadesetom veku, posle Oktobarske revolucije i građanskog rata u Rusiji, Uzbekistan je postao deo Sovjetskog Saveza kao jedna od njegovih socijalističkih republika. Tokom sovjetske ere, Uzbekistan je doživeo intenzivnu industrijalizaciju, urbanizaciju i kolektivizaciju poljoprivrede, ali i represiju, asimilaciju i marginalizaciju nacionalne culture. Posle raspada Sovjetskog Saveza 1991. godine, Uzbekistan je proglasio nezavisnost i uspostavio svoju prvu postsovjetsku vladu pod predsednikom Islomom Karimovim. Od tada, Uzbekistan je imao stabilan politički sistem zasnovan na autoritarnoj vlasti i nacionalnom jedinstvu, ali i suočen sa izazovima kao što su ekonomska tranzicija, socijalna nejednakost, verski ekstremizam i regionalni sukobi.
Uzbekistan se graniči sa pet zemalja: Kazahstanom na severu, Kirgistanom i Tadžikistanom na istoku, Avganistanom na jugu i Turkmenistanom na jugozapadu. Takođe ima četiri male enklave u Turkmenistanu. Njegova površina je 447.000 kvadratnih kilometara (približno veličine Španije ili Kalifornije), a njegova populacija je oko 34 miliona stanovnika. Većina stanovništva su Uzbeci (oko 80%), a ostali su Rusi, Tadžici, Kazasi, Karakalpaci i drugi. Glavni grad i najveći grad je Taškent, koji ima oko 2,5 miliona stanovnika. Glavni jezik je uzbekistanski, koji pripada turskoj porodici jezika, ali se ruski takođe široko koristi kao međuetnički i državni jezik. Glavna religija je islam, koji ispoveda oko 90% stanovništva, uglavnom kao sunitski muslimani.