Kažu o sebi:
Vijetnam je zemlja sa bogatom i burnom istorijom, koja je preživela kolonijalizam, ratove i komunizam. Njegova kultura je pod uticajem Kine, Francuske i SAD, ali je zadržala svoj jedinstveni identitet i ponos. Vijetnam je danas socijalistička republika sa višestranačkim sistemom i tržišnom ekonomijom.
Vijetnam ima najdužu obalu u jugoistočnoj Aziji, koja se proteže na 3.444 km. Na njoj se nalaze brojna ostrva, plaže i zalivi, kao što su Halong zaliv, koji je proglašen za svetsku prirodnu baštinu od strane UNESCO-a, ili Phu Quoc ostrvo, koje je najveće ostrvo Vijetnama i poznato po svojim peščanim plažama i ribolovu.
Vijetnam je drugi najveći izvoznik kafe na svetu, posle Brazila. Kafa je uvedena u Vijetnam od strane Francuza u 19. veku i postala je važan deo vijetnamske kulture i ekonomije. Vijetnamska kafa se obično pije sa kondenzovanim mlekom ili sa jajetom, što je specijalitet koji je nastao tokom nestašice mleka u Drugom svetskom ratu.
Vijetnam ima bogatu i raznovrsnu floru i faunu, sa oko 16.000 vrsta biljaka i 10% svetskih vrsta životinja. Među njima su i neke retke i ugrožene vrste, kao što su azijski slon, tigar, medved, iravski nosorog i džavanski nosorog. Vijetnam takođe ima najveću pećinu na svetu, Son Doong, koja ima svoj sopstveni ekosistem, prašumu, reku i plažu.
Vijetnam ima bogatu kulturnu baštinu, koja se ogleda u njegovoj arhitekturi, umetnosti, književnosti, muzici i kuhinji. Neki od najpoznatijih spomenika su Hram književnosti u Hanoju, koji je najstariji univerzitet u Vijetnamu, ili Citadela u Hue, koja je bila prestonica poslednje vijetnamske dinastije. Vijetnamska kuhinja je poznata po svojoj raznovrsnosti, svežini i začinjenosti, a neki od najpopularnijih jela su pho (supa od rezanaca), banh mi (sendvič od bageta) i goi cuon (rolnice od pirinčanog papira).
Vijetnam ima veoma zanimljivu istoriju, koja se može podeliti na nekoliko perioda:
Preistorijski period: Prvi tragovi ljudskog prisustva na teritoriji današnjeg Vijetnama datiraju iz paleolita, pre oko 500.000 godina. Najstarija kultura koja se može identifikovati je Đong Son kultura, koja je postojala od oko 700. p.n.e. do 200. n.e. i koja je poznata po svojim brončanim bubnjevima.
Kineska dominacija: Od 111. p.n.e. do 938. n.e., veći deo Vijetnama je bio pod direktnom kontrolom različitih kineskih dinastija, koje su pokušavale da nametnu svoju kulturu, jezik i politiku vijetnamskom narodu. Međutim, Vijetnamci su se često bunili protiv kineske vlasti i održavali svoj nacionalni identitet.
Nezavisnost i feudalizam: Od 938. do 1858. godine, Vijetnam je bio nezavisan i podeljen na različite feudalne države, koje su se često sukobljavale međusobno ili sa susednim zemljama, kao što su Kambodža, Laos, Tajland i Kina. Najznačajnije dinastije koje su vladale Vijetnamom u ovom periodu su bile Li, Tran, Le i Ngujen.
Kolonijalizam i ratovi: Od 1858. do 1975. godine, Vijetnam je bio pod uticajem ili okupacijom stranih sila, koje su pokušavale da iskoriste njegove prirodne resurse i strateški položaj. Prvo je Francuska uspostavila svoju kolonijalnu vlast nad Vijetnamom i uključila ga u svoj Indokineski savez. Zatim je Japan izvršio invaziju na Vijetnam tokom Drugog svetskog rata i zaveo svoj vojni režim. Nakon rata, Francuska je pokušala da povrati svoju koloniju, ali je poražena od strane vijetnamskih nacionalista predvođenih Ho Ši Minom, koji je proglasio nezavisnost Demokratske Republike Vijetnam (Severni Vijetnam) 1954. godine. Međutim, Vijetnam je bio podeljen na dva dela uz podršku velikih sila: komunistički sever i antikomunistički jug. Ova podela je dovela do dugog i krvavog Vijetnamskog rata, koji je trajao od 1955. do 1975. godine i u kojem su se sukobljavale snage Severnog Vijetnama i njihovih saveznika (Kina, SSSR, Kambodža) i snage Južnog Vijetnama i njihovih saveznika (SAD, Južna Koreja, Australija). Rat se završio pobedom Severnog Vijetnama i ujedinjenjem zemlje pod komunističkom vlašću.
Socijalizam i reforme: Od 1975. do danas, Vijetnam je socijalistička republika sa jednopartijskim sistemom, koja je pokušala da izgradi socijalističko društvo i ekonomiju. Međutim, Vijetnam se suočio sa mnogim problemima, kao što su siromaštvo, izolacija, represija, korupcija i ekološka degradacija. Godine 1986. Komunistička partija Vijetnama je pokrenula program ekonomskih reformi poznat kao Doi Moi, koji je omogućio veću privatizaciju, tržišnu konkurenciju i otvaranje prema svetu. Ove reforme su doprinele brzom rastu i razvoju Vijetnama, koji je postao jedna od najbrže rastućih ekonomija u Aziji i svetu.
Vijetnam se graniči sa Kinom na severu, Laosom i Kambodžom na zapadu, a ima izlaz na Južnokinesko more na istoku i jugu. Klima u Vijetnamu je uglavnom tropska monsunska, sa visokim temperaturama i vlažnošću tokom većeg dela godine. Međutim, klima se razlikuje u zavisnosti od regiona i nadmorske visine. Na severu zemlje vlada suptropska klima sa četiri godišnja doba: proleće (februar-april), leto (maj-avgust), jesen (septembar-novembar) i zima (decembar-januar)