Vizni režim
Potrebna je viza za putovanje u Zimbabve. Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza. Viza se dobija na ulasku u zemlju.
Bezbednosna situacija
Uobičajene mere bezbednosti se podrazumevaju. Kriminal se mahom odnosi na krađe, ali lopovi su izuzetno brzi i vešti. Lične stvari treba dobro čuvati i ne ostavljati u kolima, van čuvanog parkinga, ništa vredno.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Zdravstvena situacija
Ne postoji obaveza vakcinacije lica koja dolaze u Zimbabve, osim onih koja dolaze iz regiona sa malarijom ili žutom groznicom, a prema regulativi Svetske zdravstvene organizacije.
Skrećemo, međutim, pažnju da su zdravstvene usluge izuzetno skupe, a usled dugogodišnje krize, nestašica je osnovnih lekova i sanitarnog materijala. Malarije ima uz vodene površine, posebno u letnjim periodima. Teritorija oko Viktorijinih vodopada je zona sa malarijom i preporučuje se uzimanje preventivnih lekova za svaki boravak u ovakvim zonama. Epidemije kolere su stalne u Zimbabveu, kao i epidemije drugih bolesti „prljavih ruku“. Vodu treba piti flaširanu ili prokuvanu, nikako iz vodovoda. Većina hotela i kuća ima cisterne kako bi obezbedili tekuću vodu za svakodnevnu upotrebu.Usled dugogodišnje krize, hrane ima malo i promenljivog je kvaliteta. Uvek se treba raspitati o dnevnoj ponudi i izbegavati neproverena mesta.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Ambasada Republike Srbije
Na nerezidencijalnoj osnovi Zimbabve pokriva ambasada Republike Srbije u Južnoafrićkoj Republici.
Ambasador: Goran Vujičić
Adresa: 163, Marais street, Brooklyn 0181,, P.O.B 13026, HATFIELD 0028, Pretorija, Južnoafrička Republika
Broj telefona: +27 (12) 4605-626, +27 (12) 4606-103, +27 (12) 3464-139
Broj faksa: +27 (12) 4606-003
Ambasada države Zimbabve u Srbiji
Adresa: Ne postoji ambasada Zimbabvea u Republici Srbiji.
Kažu o sebi:
Zimbabve je zemlja u južnoj Africi koja nema izlaz na more. Graniči se sa Bocvanom, Mozambikom, Južnom Afrikom i Zambijom. Glavni grad je Harare.
Zimbabve je poznat po svojim prirodnim lepotama i kulturnoj baštini. Neki od najpoznatijih atrakcija su Viktorijini vodopadi, najveći vodopad na svetu, jezero Kariba, najveće veštačko jezero po zapremini, i ruševine Velikog Zimbabvea, drevnog grada koji je bio centar kraljevstva Zimbabve.
Zimbabve ima raznovrsnu klimu koja zavisi od nadmorske visine i položaja. Na centralnom platou vlada umerena klima sa toplim danima i hladnim noćima. Na istočnim planinama je hladnije i vlažnije, dok je na jugoistoku i u dolini Zambezija suvo i vruće. Kišna sezona traje od novembra do marta, a suva sezona od maja do septembra.
Zimbabve ima bogate prirodne resurse, kao što su ugalj, hrom, azbest, zlato, nikl, bakar, gvožđe, vanadijum, litijum i platina. Međutim, zemlja se suočava sa ekonomskim problemima zbog političke nestabilnosti, korupcije, sankcija i nedostatka investicija.
Zimbabve ima raznoliku i bogatu kulturu koja se ogleda u muzici, plesu, umetnosti, književnosti i religiji. Neki od najpoznatijih zimbabveanskih umetnika su Oliver Mtukudzi, Thomas Mapfumo, Chiwoniso Maraire, Dambudzo Marechera i Tsitsi Dangarembga. Zimbabve ima 16 zvaničnih jezika, od kojih su najrasprostranjeniji engleski, šona i ndebele.
Zimbabve ima dugu i burnu istoriju koja seže do praistorije. Pre dolaska Bantu naroda u regionu su živeli preci San naroda koji su ostavili tragove svoje umetnosti u pećinskim slikama. Od 11. do 15. veka razvila su se trgovačka carstva kao što su Mapungube i Zimbabve koji su trgovali zlatom i slonovačom sa Arapima i Portugalci. U 19. veku region je bio pod uticajem Ndebele i Šona kraljevstava koji su se suprotstavljali kolonizaciji Britanaca i Bura. U 20. veku zemlja je bila pod britanskom upravom kao Rodezija do 1965. godine kada je bela manjinska vlada proglasila jednostranu nezavisnost. Usledio je dugotrajan gerilski rat između nacionalističkih snaga i kolonijalne vojske koji je okončan sporazumom iz Lankester hausa 1979. godine koji je omogućio prelazak na većinsku vlast i nezavisnost kao Zimbabve 1980. godine. Od tada zemlja je bila pod dominacijom Roberta Mugabea koji je vladao autoritarno do 2017. godine kada je svrgnut vojnim udarom.