Kažu o sebi:
Španija je jedina evropska zemlja koja ima fizičku granicu sa afričkom zemljom. Ta zemlja je Maroko. Kako je to moguće? Zato što Španija održava mali izdvojeni deo na afričkom kontinentu koji se zove Ceuta.
Španija je bila prvo svetsko carstvo i neko vreme najmoćnija zemlja na svetu. Zahvaljujući istraživanjima i osvajanjima Severne i Južne Amerike, Španija je stekla ogromno bogatstvo i kulturno nasleđe. Danas, španski je drugi najrasprostranjeniji maternji jezik na svetu, posle kineskog.
Španija ima treći najveći broj UNESCO-vih svetskih baština na svetu. Ima 47 lokaliteta koji su proglašeni za kulturno ili prirodno nasleđe čovečanstva, od celih istorijskih centara gradova do mostova, zgrada i pećinskih slikarija.
Španija je poznata po svojoj raznolikoj klimi i geografiji. Ima mediteransku klimu duž obale, kontinentalnu klimu u unutrašnjosti i planinsku klimu u Pirinejima. Takođe ima mnogo ostrva, kao što su Balearska ostrva u Sredozemnom moru i Kanarska ostrva u Atlantskom okeanu.
Španija je savršeno mesto za ljubitelje maslinovog ulja. Španija je najveći proizvođač i izvoznik maslinovog ulja na svetu, sa oko 45% svetske proizvodnje. Maslinovo ulje se koristi u mnogim tradicionalnim španskim jelima, kao što su paella, gazpacho i tortilja.
Što se tiče istorije Španije, evo kratkog pregleda:
Područje današnje Španije naseljavaju ljudi hiljadama godina i neka od najstarijih arheoloških nalazišta u Evropi se nalaze u Španiji. U devetom veku pre nove ere, na poluostrvu su se doselili Feničani, Grci, Kartaginjani i Kelti, a u drugom veku pre nove ere Rimljani su ga osvojili.
Rimsko naseljavanje u Španiji trajalo je do sedmog veka, ali su mnoga njihova naselja preuzeli Vizigoti, koji su stigli u petom veku. Godine 711. severnoafrički Mavri su ušli u Španiju i potisnuli Vizigote na sever. Mavri su ostali u regionu do 1492. godine, uprkos nekoliko pokušaja da ih isteraju.
Današnja Španija je tada ujedinjena do 1512. godine. U 16. veku, Španija je bila najmoćnija zemlja u Evropi zbog bogatstva koje je dobila od istraživanja Severne i Južne Amerike. Međutim, krajem tog veka, učestvovala je u nekoliko ratova i njena moć je opala.
U ranim 1800-im godinama, bila je okupirana od strane Francuske i uključena u nekoliko ratova, uključujući i Špansko-američki rat (1898), tokom 19. veka. Takođe, mnoge njene prekomorske kolonije su se pobunile i stekle nezavisnost u to vreme.
Ovi problemi su doveli do perioda diktatorske vladavine u zemlji od 1923. do 1931. godine. To je završeno uspostavljanjem Druge republike 1931. godine. Napetosti i nestabilnost su se nastavile u Španiji i u julu 1936. godine počeo je Španski građanski rat. Građanski rat je završen 1939. godine i general Francisko Franko je preuzeo Španiju.
Početkom Drugog svetskog rata, Španija je bila zvanično neutralna, ali je podržavala politiku sila Osovine. Međutim, zbog toga je bila izolovana od saveznika posle rata. Godine 1953. Španija je potpisala Sporazum o uzajamnoj odbrambenoj pomoći sa Sjedinjenim Državama i pridružila se Ujedinjenim nacijama 1955. godine.
Godine 1975. Franko je umro i Španija je započela proces tranzicije ka demokratiji. Godine 1978. usvojen je novi ustav koji je proglasio Španiju parlamentarnom ustavnom monarhijom sa kraljem Huanom Karlosom I na čelu.
Od tada, Španija je postala jedna od najrazvijenijih i najprosperitetnijih zemalja u Evropi, sa jakom ekonomijom, visokim životnim standardom i bogatom kulturom. Takođe se pridružila Evropskoj uniji 1986. godine i postala jedan od njenih glavnih članica.
Španija se nalazi na jugozapadu Evrope i zauzima oko 85% Pirinejskog poluostrva, koje deli sa svojim manjim susedom Portugalom. Ima obale na Biskajskom zalivu (deo Atlantskog okeana) i Sredozemnom moru.
Glavni i najveći grad Španije je Madrid, a zemlja ima prosečnu nadmorsku visinu od 650 m. Njena ukupna površina, uključujući španska ostrva, iznosi 505.370 km2, od čega je 499.542 km2 kopno, a 5.240 km2 voda.
Najviša tačka Španije je Piko de Teide (Tenerife) na Kanarskim ostrvima, koji se nalazi na 3.718 m nadmorske visine. Najviša tačka na Pirinejskom poluostrvu je Mulhacén u planinskom lancu Sijera Nevada, koji se nalazi na 3.477 m nadmorske visine.
Najduža reka Španije je Taho, koja ima dužinu od oko 1.000 km i protiče kroz Portugal i Atlantski okean. Najveće jezero Španije je Lago de Sanabria, koje ima površinu od oko 318 hektara i nalazi se u provinciji Zamora.
Klima Španije je raznolika i zavisi od geografije i reljefa zemlje. Možemo razlikovati četiri glavne vrste klime u Španiji:
Mediteranska klima: vlada duž obale Sredozemnog mora, Balearskih ostrva i nekih unutrašnjih područja. Karakteriše je suvo i toplo leto, i vlažno i blago zimu. Postoje tri podvrste: tipična, kontinentalna i suva.
Okeanska klima: vlada duž obale Atlantskog okeana, od Baskije do Galicije. Karakteriše je umereno i vlažno vreme tokom cele godine, sa malim temperaturnim razlikama. Padavine su česte i ravnomerno raspoređene.
Subtropska klima: vlada na Kanarskim ostrvima, koji se nalaze u Atlantskom okeanu blizu Afrike. Karakteriše je vrlo blago i stabilno vreme tokom cele godine, sa temperaturama između 18 i 24 stepena Celzijusa. Zime su gotovo nepostojeće, a padavine variraju od ostrva do ostrva.
Planinska klima: vlada u visokim planinskim lancima, kao što su Pirineji, Sijera Nevada ili Kantabrijske planine. Karakteriše je hladno i snežno vreme, sa velikim temperaturnim razlikama između dana i noći. Padavine su obilne i često u obliku snega.