Vizni režim
Potrebna je viza za putovanje. Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza. Elektronsko podnošenje zahteva za vizu se obavlja preko ovog sajta
https://www.visas.inis.gov.ie/avats/OnlineHome.aspx
Bezbednosna situacija
Nasilni kriminal postoji na nekim lokacijama, mada ne u većoj meri. Treba se držati glavih ulica po gradovima i biti uobičajeno oprezan.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Zdravstvena situacija
Potrebno imati putno zdravstveno osiguranje.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Vozačka dozvola
Državljani Republike Srbije tokom privremenog boravka u Irskoj (maksimum do dvanaest meseci od trenutka ulaska), odnosno tranzita, mogu sa važećom nacionalnom vozačkom dozvolom upravljati motornim vozilima kao što su motorcikli, vozila do 3,5 tona ili do 8 sedišta, bez posedovanja međunarodne vozačke dozvole. Sa nacionalnom vozačkom dozvolom tokom privremenog boravka mogu upravljati i vozilima veće kategorije (kamioni, autobusi) koja je navedena u vozačkoj dozvoli, ukoliko su tim vozilima ušli u Irsku i ukoliko su ta vozila registrovana van Irske. Ukoliko je u pitanju boravak duži od dvanaest meseci, podnosi se zahtev za irsku vozačku dozvolu, što podrazumeva i polaganje vozačkog ispita. Navedeno se odnosi na bilo koju vrstu važećih nacionalnih vozačkih dozvola, bez obzira da li je na starom ili novom obrascu
Rezultati pretrage za kriterijum: država=Irska
Ambasada Republike Srbije
Na nerezidencijalnoj osnovi Irsku pokriva ambasada Republike Srbije u Velikoj Britaniji.
Ambasador: Aleksandra Joksimović
Adresa: 28 Belgrave Square, London SW1X 8QB, Velika Britanija
Broj telefona: +44 (20) 7235-9049
Broj faksa: +44 (20) 7235-7092
Ambasada države Irska u Srbiji
Adresa: Ne postoji ambasada Irske u Republici Srbiji.
Kažu o sebi:
Irska je poznata kao “Zeleno ostrvo” zbog svoje bujne prirode i prekrasnih pejzaža. Ima više od 40 nijansi zelene boje, što je inspirisalo mnoge pesnike i umetnike.
Irska ima bogatu kulturnu i književnu baštinu, koja se ogleda u njenim mitovima, legendama, spomenicima i jeziku. Neki od najpoznatijih irskih pisaca su James Joyce, Oscar Wilde, William Butler Yeats i Samuel Beckett.
Irska je dom Guinnessa, najpopularnijeg irskog piva, koje se proizvodi u Dublinu od 1759. godine. Guinnessova skladišta su jedna od glavnih turističkih atrakcija u Irskoj, gde posetioci mogu saznati o istoriji i proizvodnji ovog crnog napitka.
Irska je takođe poznata po svojoj muzici i plesu, koji su deo njenog nacionalnog identiteta. Tradicionalna irska muzika se svira na instrumentima poput harfe, violine, frule i bubnjeva, a prati je živahni irski ples, koji se sastoji od brzih koraka i pokreta nogu.
Irska slavi svoj nacionalni praznik, Dan svetog Patrika, 17. marta svake godine. Tog dana se održavaju parade, festivali i zabave kako u zemlji tako i u svetu, a ljudi se oblače u zeleno i nose detelinu, simbol Iraca.
Istorija Irske je istorija irskog ostrva i naroda Iraca od praistorije do danas. Irska je bila naseljena još od mezolitika (oko 6000. pr. Kr.), a u 2. veku pre Hrista. Ostrvo naseljavaju Kelti koji društvo organizuju na principu klanova. U 5. veku Irska postaje hrišćanska zemlja zahvaljujući Svetom Patriku, koji postaje svetac i zaštitnik Irske. U 12. veku Irsku osvaja engleski kralj Henrik II., koji uspostavlja feudalni sistem i deli zemlju na engleski i irski deo. U 16. i 17. veku dolazi do sukoba između Engleza i Iraca, koji se nastavljaju i u 18. i 19. veku zbog političkih, verskih i ekonomskih razlika. U 20. veku Irski nacionalisti započinju borbu za nezavisnost od Velike Britanije, koja kulminira Uskršnjim ustankom 1916. godine i Anglo-irskim ratom 1919.-1921. godine. Po Anglo-irskom sporazumu iz 1921. godine Irska se deli na dve države: Irska slobodna država (današnja Republika Irska) i Severna Irska (deo Ujedinjenog Kraljevstva). Irska slobodna država postaje republika 1949. godine, a Severna Irska ostaje pod britanskom vlašću do danas, uz sporazum o deljenju vlasti između unionista i nacionalista iz 1998. godine.
Irska se graniči sa Severnom Irskom na severoistoku, a sa ostalim stranama je okružena Atlantskim okeanom, Keltskim morem i Irskim morem. Klima u Irskoj je okeanska, što znači da je vlažna, oblačna i kišovita. Temperature su umerene, bez velikih ekstrema. Prosečna temperatura u Irskoj varira od 5 stepeni Celzijusa zimi do 18 stepeni leti.