Kažu o sebi:
Izrael je zemlja koja privlači mnoge turiste svojom bogatom kulturom, istorijom, religijom i prirodom. Neka od najzanimljivijih činjenica o Izraelu su:
Izrael je jedina jevrejska država na svetu, koja je nastala 1948. godine nakon što su Ujedinjene nacije predložile podelu Palestine na dve države, jevrejsku i arapsku. Izrael je od tada u sukobu sa svojim arapskim susedima i palestinskim narodom, koji traže svoju nezavisnost i pravo na povratak na svoju zemlju.
Izrael ima tri glavna religijska mjesta: Jerusalem, koji je svet za Jevreje, hrišćane i muslimane; Nazaret, gde se veruje da je rođen Isus Hrist; i Masada, gdje se dogodio posljednji otpor jevrejskih pobunjenika protiv Rimljana 73. godine. Ova mesta privlače milione hodočasnika i posetilaca svake godine.
Izrael je jedna od najnaprednijih zemalja u svetu po pitanju tehnologije, inovacija i nauke. Izrael ima najviše startap kompanija po glavi stanovnika, najviše naučnika i inženjera po glavi stanovnika, najviše patenata po glavi stanovnika i najviše nobelovaca po glavi stanovnika. Izrael je takođe lider u oblastima kao što su poljoprivreda, medicina, biotehnologija, solarna energija i svemirska istraživanja.
Izrael ima veoma raznoliku geografiju i klimu unutar svoje male teritorije. Na zapadu se nalazi plodna obala Sredozemnog mora, na istoku su planine Judeje i Galileje, na jugu je pustinja Negev, a na severu je Golanska visoravan. Klima je sredozemna u primorju, izmenjena u planinskim predelima na istoku; suva suptropska u basenu Jordana i Mrtvog mora, a u Negevu pustinjska.
Izrael ima bogatu i raznovrsnu kulturu koja odražava njegovu etničku i religijsku raznolikost. U Izraelu žive Jevreji različitog porekla, kao i Arapi, Druzi, Beduini, Bahaiji i drugi. Službeni jezici su hebrejski i arapski, ali se govore i engleski, ruski, francuski i drugi. Izraelska kuhinja je sačinjena od mediteranske, bliskoistočne i evropske kuhinje, a poznata je po jelima kao što su humus, falafel, šakšuka i halva.
Istorija Izraela seže u daleku prošlost, kada su Jevreji smatrali ovu zemlju svojom pradomovinom. Prema biblijskoj tradiciji, Jevreji potiču od patrijarha Avrama, koji je sklopio savez sa Bogom. Njegov unuk Jakov dobio je ime Izrael, što znači "onaj koji se bori sa Bogom", a njegovi sinovi su postali praoci dvanaest izraelskih plemena. Jevreji su živeli u Kanaanu sve dok ih nije pogodila glad i prisilila ih da se presele u Egipat, gde su postali robovi. Pod vođstvom Mojsija su se oslobodili ropstva i krenuli ka Obećanoj zemlji. Nakon osvajanja Kanaana pod vođstvom Jošue, Jevreji su živeli u periodu sudija, dok nisu zatražili kralja. Prvi kralj je bio Šaul, a nakon njega su usledili David i Solomon, koji su učvrstili i proširili kraljevstvo. Nakon Solomonove smrti, kraljevstvo se podelilo na dva: Izrael na severu i Judu na jugu. Oba kraljevstva su bila podložna napadima i osvajanjima od strane asirskih, babilonskih, persijskih, grčkih i rimskih carstava. Jevreji su se više puta bunili protiv stranih vladara, ali su bili poraženi i raseljeni. Poslednji veliki ustanak je bio Bar Kohbin ustanak protiv Rimljana 132-135. godine, nakon kojeg je car Hadrijan promenio ime Judeje u Palestinu i zabranio Jevrejima da ulaze u Jerusalem. Jevreji su se rasuli po svetu i čuvali svoj identitet i veru kroz vekove. U 19. i 20. veku, pokret cionizma je nastojao da obnovi jevrejsku državu u Palestini, koja je tada bila pod otomanskom, a kasnije britanskom upravom. Nakon Holokausta, u kojem je ubijeno šest miliona Jevreja, međunarodna zajednica je podržala ideju o stvaranju jevrejske države. Godine 1947, Ujedinjene nacije su predložile plan o podeli Palestine na dve države, jevrejsku i arapsku. Jevrejske vođe su prihvatile plan, ali ga je arapska strana odbila. Godine 1948, Jevreji su proglasili nezavisnost Izraela, što je izazvalo rat sa arapskim zemljama. Izrael je uspio da odbrani svoju teritoriju i proširi je na račun Palestine. Od tada, Izrael je vodio još nekoliko ratova sa arapskim zemljama i palestinskim pokretima, koji se bore za svoja prava i nezavisnost. Izrael je sklopio mirovne sporazume sa Egiptom i Jordanom, ali još uvek nema rešenje za sukob sa Sirijom, Libanom i Iranom, kao ni za palestinsko pitanje.
Izrael se graniči sa Libanonom na severu, Sirijom na severoistoku, Jordanom na istoku, Palestinskim područjima Zapadnom obalom i Pojasom Gaze na istoku i zapadu te Egiptom na jugozapadu. Klima u Izraelu varira od sredozemne u primorju do pustinjske u Negevu. Leta su topla i suva, a zime blage i kišovite. Temperatura se kreće od oko 10°C zimi do oko 30°C leti u primorju, dok je u pustinji Negevu znatno toplije i hladnije. Padavine su retke i neujednačene, a najviše ih ima na severu zemlje.