Vizni režim
Za putovanje u Jermeniju je potrebna viza. Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza.Viza se dobija na ulasku u zemlju ili putem interneta
Elektronsko podnošenje zahteva za vizu se obavlja preko ovog sajta
https://evisa.mfa.am/
Bezbednosna situacija
Bezbednosna situacija u Republici Jermeniji je stabilna. Međutim, postoje bezbednosni rizici u graničnom pojasu sa Azerbejdzanom. Našim građanima se ne preporučuje poseta teritoriji Nagorno Karabaha i okolnim okruzima, zbog čestog kršenja primirja na liniji kontakta u ovoj oblasti.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Zdravstvena situacija
I pored većeg broja stručnog osoblja, opremljenih bolnica je malo i nalaze se uglavnom samo po većim gradovima. Tržište lekova je dobro snabdeveno, ali se kvalitet lekova razlikuje.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Opšta situacija
Jermenija se nalazi na izuzetno seizmički aktivnom području, te su zemljotresi i klizišta česti. Takođe, treba izbegavati oblast oko grada Metsamora (oko 30 km jugozapadno od Jerevana) zbog mogućeg zračenja iz nesigurne nuklearne elektrane.
Izvor
Rezultati pretrage za kriterijum: država=Jermenija
Ambasada Republike Srbije
Na nerezidencijalnoj osnovi Jermeniju pokriva ambasada Republike Srbije u Grčkoj.
Ambasador: Dušan Spasojević
Adresa: 106, Vasilissis Sofias Ave., 11527 Atina, Grčka
Broj telefona: +30 (210) 7774-344, +30 (210) 7774-355, +30 (210) 7472-360
Broj faksa: +30 (210) 7796-436, +30 (210) 3641-603
Ambasada države Jermenija u Srbiji
Adresa: Ne postoji ambasada Jermenije u Republici Srbiji.
Kažu o sebi:
Jermenija je zemlja u zapadnoj Aziji, koja ima bogatu kulturnu i istorijsku baštinu. Njena priroda je raznovrsna i lepa, a njen narod je gostoljubiv i ponosan.
Jermenija je prva zemlja na svetu koja je usvojila hrišćanstvo kao državnu religiju, još 301. godine. Jermenska apostolska crkva je najstarija nacionalna crkva na svetu i ima mnoge drevne i prelepe manastire i crkve, koje su često smeštene na spektakularnim lokacijama. Neki od najpoznatijih su Khor Virap, Geghard, Tatev i Noravank.
Jermenija je dom najstarije vinarije na svetu, koja datira iz 6. milenijuma pre nove ere. Arheolozi su u pećini kod sela Areni pronašli presu za grožđe, posude za fermentaciju i skladištenje, čaše, loze, kožice i semenke Jermensko vino je i danas cenjeno i ima bogat ukus i aromu.
Jermenija ima najveće jezero na Kavkazu i jedno od najvećih slatkovodnih visinskih jezera na svetu. Sevana lič (Jezero Sevan) se nalazi na 1.900 metara nadmorske visine i zauzima površinu od 1.240 kvadratnih kilometara. Jezero je poznato po svojoj plavoj boji, čistoj vodi i ribljim specijalitetima. Na obali jezera se nalaze i neke kulturne znamenitosti, kao što su manastiri Sevanavank i Hayravank.
Jermenija je jedina zemlja na svetu koja ima šah kao obavezan predmet u školama. Šah se uči od drugog razreda osnovne škole i smatra se važnim za razvoj logičkog mišljenja, kreativnosti i koncentracije kod dece. Jermenija ima jaku šahovsku tradiciju i mnoge uspešne igrače, kao što su Levon Aronian, Tigran Petrosian i Garry Kasparov.
Jermenija ima mnoge poznate ličnosti koje potiču iz njenog naroda ili imaju jermensko poreklo. Neki od njih su: pevačica Šer, teniser Andre Agasi, kompozitor Aram Hačaturjan, režiser Atom Egoyan, pisac Vilijam Sarojan, glumac Džordž Kluni i rijaliti zvezda Kim Kardašijan.
Jermenija ima dugu i burnu istoriju, koja seže do antičkih vremena. Njen prvi državni oblik bio je kraljevina Urartu u 9. veku pre nove ere, koja je kasnije postala deo Persijskog carstva. U 4. veku pre nove ere, jermenski kralj Artakses I osnovao je dinastiju Artakside, koja je vladala do 1. veka nove ere, kada ju je zamenila dinastija Aršakida. U to vreme, Jermenija je dostigla vrhunac svoje moći pod kraljem Tigranom Velikim, koji je proširio svoje carstvo od Kaspijskog do Sredozemnog mora. Jermenija se tokom istorije borila za svoju nezavisnost od raznih osvajača, kao što su Rimljani, Vizantinci, Persijanci, Mongoli, Turci i Rusi. Posle Prvog svetskog rata, Jermenija je proglasila svoju nezavisnost, ali je ubrzo postala deo Sovjetskog Saveza. Posle raspada SSSR-a 1991. godine, Jermenija je ponovo stekla svoju suverenost i danas je demokratska republika.
Jermenija se graniči sa Turskom na zapadu, Gruzijom na severu, Azerbejdžanom na istoku i Iranom i azerbejdžanskim eksklavom Nahčivanom na jugu. Njena klima je kontinentalna, sa hladnim zimama i vrućim letima. Padavine su obično neobilne. Jermenija je planinska zemlja i samo mali deo njene teritorije se nalazi ispod 1.000 metara nadmorske visine, dok nema nizija. Sa povećanjem nadmorske visine, ne samo da klima postaje hladnija, već i padavine rastu (i snežne padavine zimi), dok na nižim nadmorskim visinama kiše su retke i leto je vrlo vruće.