Vizni režim
Potrebna je viza koja se dobija na ulasku u zemlju. Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza.
Bezbednosna situacija
Prekid diplomatskih odnosa sa Katarom od strane pojedinih zemalja i blokada koju su susedne zemlje uvele protiv Katara, nije dovela do promene bezbednosne situacije u toj zemlji. Svakodnevni život se odvija normalno, a bezbednosna situacija je stabilna.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Zdravstvena situacija
Klima je teška, naročito tokom perioda od maja do oktobra, kada je veoma toplo.
Pije se flaširana voda.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Opšta situacija
Potrebno je voditi računa o ponašanju i oblačenju. Žene su u obavezi da pokriju ruke i da dužina suknje ili haljine bude ispod kolena.
Alkohol nije u slobodnoj prodaji, moguće ga je konzumirati u određenim hotelima.
Izvor:Ministarstvo spoljnih pos
Vozačka dozvola
Srpski državljani koji turistički borave u Državi Katar, pored vozačke dozvole Republike Srbije, moraju posedovati i međunarodnu vozačku dozvolu. Državljanima Republike Srbije koji imaju regulisan boravak u Državi Katar priznaje se nacionalna vozačka dozvola, uz mogućnost direktne zamene za vozačku dozvolu Države Katar.
Rezultati pretrage za kriterijum: država=Katar
Ambasada Republike Srbije
Ambasador: Jasmine Pozderac
Adresa: Zone 66, West Bay, Um Al Seneem no.5, Doha, Qatar, P.O. Box 22195,, Катар
Broj telefona: +974 4417-5181
Broj faksa: +974 4443-9656
Ambasada države Katar u Srbiji
Adresa: Bulevar Mihajla Pupina 115a,
VII sprat
Broj telefona: +381 (11) 6356-666, Konzularno odeljenje: +381 (11) 6356-664
Broj faksa: +381 (11) 6356-661, Konzularno odeljenje: +381 (11) 6356-667
Radno vreme: ponedeljak - petak: 09:00 – 15:00, Konzularno odeljenje: ponedeljak - petak: 09:00 - 15:00
Ambasador: Mr. Sheikh Mubarak Fahad J.M. AL-THANI
Kažu o sebi:
Katar je mala zemlja na poluostrvu u Persijskom zalivu, koja ima bogatu istoriju, kulturu i prirodne lepote.
Katar je najbogatija zemlja na svetu po bruto domaćem proizvodu (BDP) po glavi stanovnika, zahvaljujući ogromnim rezervama nafte i prirodnog gasa.
Katar je bio domaćin Svetskog prvenstva u fudbalu 2022. godine, i to je prvi put da se ovaj događaj održao na Bliskom istoku. Katar je izgradio osam novih stadiona i razvio naprednu infrastrukturu za ovu priliku.
Katar ima jedinstveni i raznovrsni biodiverzitet, sa više od 300 vrsta ptica, 21 vrstom sisara i 200 vrsta morskih životinja. Katar je takođe dom za najveću populaciju kitova ajkula na svetu, koji se mogu videti u zalivu Al Shaheen.
Katar ima bogato kulturno nasleđe, koje se ogleda u njegovoj arhitekturi, umetnosti, književnosti i muzici. Katar ima nekoliko muzeja i galerija, kao što su Muzej islamske umetnosti, Nacionalni muzej Katara i Katara kulturno selo, takođe je poznat po svojoj tradicionalnoj poeziji, koja se izvodi na festivalima i takmičenjima.
Klima Katra je sa blagim i prijatnim zimama i veoma vrućim i vlažnim letima. Temperatura može dostići i do 50°C u julu i avgustu, dok je u januaru oko 20°C. Padavine su veoma retke i uglavnom se javljaju u zimskim mesecima.
Katar ima dugu i zanimljivu istoriju, koja seže do praistorije. Prvi tragovi ljudske naseobine na poluostrvu datiraju od pre 50.000 godina, a nalazišta iz kamenog doba svedoče o prisustvu različitih civilizacija. Katar je bio pod uticajem Asiraca, Seleukida, Parta, Sasanida i drugih antičkih carstava. U 7. veku, Katar je prihvatio islam nakon što je poslanik Muhamed poslao svog izaslanika Munzira ibn Sawe, koji je bio sasanidski guverner Istočne Arabije. Katar je postao centar trgovine biserima u 8. veku, a abasidska era je videla uspon nekoliko naselja. Nakon što su Bani Utbah i druge arapske plemena osvojili Bahrein 1783. godine, Al Khalifa su nametnuli svoju vlast nad Bahreinom i kopnenim Katarom. Tokom narednih vekova, Katar je bio poprište sukoba između Vahabija iz Nedžda i Al Khalife. Osmansko carstvo je proširilo svoju vlast na Istočnu Arabiju 1871. godine, povlačeći se iz tog područja 1915. godine nakon početka Prvog svetskog rata. Godine 1916. Katar je postao britanski protektorat i Abdulah Al Tani je potpisao ugovor koji je predviđao da može ustupiti teritoriju Britancima samo u zamenu za zaštitu od svih napada morem i podršku u slučaju kopnenog napada. Ugovor iz 1934. godine je pružio širu zaštitu. Godine 1935. godine je dodeljena 75-godišnja koncesija za naftu kompaniji KatarEnergy i visokokvalitetna nafta je otkrivena 1940. godine u Dukanu. Tokom 1950-ih i 1960-ih, povećani prihodi od nafte su doneli prosperitet, brzu imigraciju, značajan društveni napredak i početke moderne istorije zemlje. Nakon što je Britanija najavila politiku okončanja ugovornih odnosa sa šeicima Persijskog zaliva 1968. godine, Katar se pridružio drugim osam država koje su tada bile pod britanskom zaštitom u planu da formiraju federaciju arapskih emirata. Do sredine 1971. godine, kada se približavao datum okončanja britanskog ugovornog odnosa, devet država još nije postiglo dogovor o uslovima unije. Katar je stekao nezavisnost 3. septembra 1971. godine i postao suverena država.
Katar se graniči samo sa Saudijskom Arabijom na jugu, dok je ostatak njegove teritorije okružen Persijskim zalivom. Katar ima površinu od 11.571 km² i oko 2,8 miliona stanovnika. Glavni grad je Doha, koji je takođe najveći grad i ekonomski centar zemlje. Katar je monarhija kojom vlada porodica Al Tani od 1825. godine. Katar je članica Arapske lige, Organizacije islamske saradnje, Saveta za saradnju zalivskih zemalja i Ujedinjenih nacija. Katar ima snažne ekonomske i diplomatske veze sa mnogim zemljama, posebno sa Turskom i Iranom. Katar je takođe poznat po svojoj medijskoj mreži Al Jazeera, koja emituje vesti i programe na više jezika širom sveta.