Kažu o sebi:
Kina je jedna od najpopularnijih zemalja za posetu u svetu, sa više od 140 miliona međunarodnih turista godišnje.
Kina ima bogatu i raznovrsnu kulturnu baštinu, koja se ogleda u njenim brojnim spomenicima, muzejima, hramovima, festivalima i tradicijama. Neki od najpoznatijih kulturnih atrakcija su Veliki kineski zid, Zabranjeni grad, Terakotna vojska, Hram neba i Panda rezervat.
Kina je takođe poznata po svojoj prirodnoj lepoti i raznolikosti, koja obuhvata planine, ravnice, pustinje, jezera, reke i ostrva. Neki od najlepših mesta za posetiti u Kini su Huangshan planina, Jiuzhaigou dolina, Zhangjiajie nacionalni park, Guilin pejzaž i Yangtze reka.
Kina je zemlja sa najviše stanovnika na svetu, sa oko 1,4 milijarde ljudi. Kina ima 56 etničkih grupa, od kojih je najveća Han kineska, koja čini oko 92% stanovništva. Ostale etničke grupe uključuju Tibetance, Mongole, Ujgure, Zhuange i Mančue.
Kina je zemlja sa drevnom i bogatom istorijom, koja se proteže više od 5000 godina. Kina je bila dom mnogih dinastija, careva, ratnika, filozofa i naučnika, koji su ostavili dubok trag na kinesku civilizaciju i svetsku kulturu. Neki od najznačajnijih događaja u kineskoj istoriji su ujedinjenje Kine pod dinastijom Qin, uspon i pad dinastije Han, period Tri kraljevstva, mongolska invazija i osnivanje dinastije Yuan, Ming dinastija i pomorska ekspanzija, Qing dinastija i opijumski ratovi, republikanska revolucija i komunistička revolucija.
Kina je zemlja sa brzim ekonomskim razvojem i modernizacijom, koja je postala druga najveća ekonomija na svetu po nominalnom BDP-u. Kina je takođe jedan od najvećih svetskih izvoznika i uvoznika roba i usluga. Neki od najvažnijih sektora kineske ekonomije su industrija, poljoprivreda, trgovina, turizam i tehnologija.
Kina je zemlja sa raznovrsnom i ukusnom kuhinjom, koja se razlikuje od regije do regije. Kineska kuhinja se obično deli na četiri glavne regionalne kuhinje: severnu (Peking), južnu (Kanton), istočnu (Šangaj) i zapadnu (Sečuan). Neki od najpoznatijih kineskih jela su pekinška patka, dim sum, gong bao piletina, mapo tofu i pržena riža.
Kina je zemlja sa bogatim i raznolikim umetničkim izrazima, koji uključuju kaligrafiju, slikarstvo, keramiku, papirnate rezove, vezove i operu. Kineska umetnost se često inspiriše prirodom, filozofijom i religijom. Neki od najpoznatijih kineskih umetnika su Gu Kaizhi (slikar), Wang Xizhi (kaligraf), Jingdezhen (keramičar), Yangliuqing (papirni rezovi) i Mei Lanfang (opera).
Kina je zemlja sa dubokom i složenom filozofijom i religijom, koja je uticala na kineski način razmišljanja i života. Neki od najvažnijih kineskih filozofskih škola su konfucijanizam, taoizam, legalizam i budizam. Neki od najvažnijih kineskih religijskih tradicija su folkloristička religija, taoizam, budizam, konfucijanizam i hrišćanstvo.
Kina je zemlja sa bogatom i raznovrsnom književnošću, koja se sastoji od poezije, proze, drame i eseja. Kineska književnost se često bavi temama kao što su ljubav, prijateljstvo, moral, istorija i politika. Neki od najpoznatijih kineskih književnika su Qu Yuan (pjesnik), Sima Qian (istoričar), Cao Xueqin (romanopisac), Lu Xun (pisac) i Mo Yan (Nobelovac).
Istorija Kine se može podeliti u nekoliko glavnih perioda: drevna Kina (od 21. veka p.n.e. do 3. veka n.e.), srednjevjekovna Kina (od 4. do 13. veka), ranomoderna Kina (od 14. do 19. veka) i moderna Kina (od 20. veka do danas). Svaki period je obeležen različitim dinastijama, ratovima, reformama i kulturnim dostignućima.
Drevna Kina: Ovaj period obuhvata vreme od prvih pisanih zapisa do kraja dinastije Han, oko 220. godine n.e. U ovom periodu su se razvile osnove kineske civilizacije, kao što su pismo, filozofija, umetnost, zakon i država. Neki od najvažnijih događaja i ličnosti iz ovog perioda su: ujedinjenje Kine pod dinastijom Qin i prvi car Qin Shi Huang, koji je započeo izgradnju Velikog kineskog zida; zlatno doba dinastije Han, koja je proširila kinesku teritoriju i trgovinu duž Puta svile; nastanak konfucijanizma, taoizma i legalizma kao glavnih filozofskih škola; i pojava budizma kao nove religije.
Srednjovekovna Kina: Ovaj period obuhvata vreme od pada dinastije Han do uspona dinastije Ming, oko 1368. godine. U ovom periodu su se smenjivale različite dinastije i kraljevstva, koja su se borila za prevlast nad Kinom ili delovima nje. Neki od najvažnijih događaja i ličnosti iz ovog perioda su: period Tri kraljevstva, koji je bio obeležen ratovima i legendama; mongolska invazija i osnivanje dinastije Yuan pod Kublaj kanom, koji je ujedinio Kinu i Mongoliju; razvoj kineske književnosti, nauke i tehnologije pod dinastijom Song; i uspon dinastije Ming, koja je obnovila kinesku nezavisnost i pomorsku ekspanziju.
Ranomoderna Kina: Ovaj period obuhvata vreme od dinastije Ming do kraja dinastije Qing, oko 1911. godine. U ovom periodu su se dogodile velike promene u kineskom društvu, kulturi i politici, pod uticajem zapadnih sila i unutrašnjih nemira. Neki od najvažnijih događaja i ličnosti iz ovog perioda su: pad dinastije Ming i osnivanje dinastije Qing od strane Mandžura, koji su proširili kinesku teritoriju na najveću površinu u istoriji; opijumski ratovi i neravnopravni ugovori sa zapadnim silama, koji su narušili kineski suverenitet i izazvali bune; pokret samoopremanja i reforme stotinu dana, koji su pokušali da modernizuju Kinu; bokserski ustanak i revolucija Xinhai, koji su srušili carsku vlast i uspostavili republiku.
Kina se graniči sa 14 drugih zemalja: Afganistanom, Bhutanom, Indijom, Kazahstanom, Kirgistanom, Laosom, Mjanmarom, Mongolijom, Nepalom, Pakistanom, Rusijom, Tadžikistanom, Vijetnamom i Severnom Korejom. Kina ima takođe obalu na Žutom moru, Istočnom kineskom moru i Južnom kineskom moru.
Klima Kine je veoma raznolika - od suptropske na jugu, do umerene na severu. Na obali vreme određuju monsuni . Sezonsko kretanje vazduha i prateći vetar donose velike količine vlage leti i relativno suve zime. Unutrašnjost zemlje ima kontinentalnu klimu sa velikim temperaturnim razlikama između dana i noći i između godišnjih doba. Na jugozapadu zemlje vlada planinska klima.