Kažu o sebi:
Liban je jedna od najstarijih zemalja na svetu, sa istorijom koja seže do preko 7000 godina. Na njegovoj teritoriji su se nalazile drevne civilizacije kao što su Feničani, Hananci, Asirci, Vavilonci, Persijanci, Grci, Rimljani, Vizantijci, Arapi, Krstaši, Osmansko carstvo i Francuska. Liban je bio svedok mnogih istorijskih događaja i kulturnih uticaja koji su ostavili tragove u njegovoj arhitekturi, umetnosti, religiji i jeziku.
Liban je poznat po svojim kedrovim šumama, koje su simbol zemlje i nalaze se na njenoj zastavi. Kedrovi Libana su vrsta četinara koji mogu da žive i do 2000 godina i dostignu visinu od 40 metara. Ova vrsta je bila cenjena u antici zbog svog kvalitetnog drveta koje je korišćeno za gradnju hramova, brodova i palata. Kedrovi Libana su danas zaštićeni kao nacionalno blago i deo su UNESCO-ve svetske baštine.
Liban je zemlja koja ima najveći broj verskih zajednica na Bliskom istoku. U Libanu žive hrišćani različitih denominacija (maroniti, pravoslavni, katolici, protestanti), muslimani različitih pravaca (suniti, šiiti, druzi, alaviti), kao i Jevreji, Bahai i drugi. Liban je jedina arapska zemlja koja ima hrišćanskog predsednika po ustavu. Verska raznolikost Libana se ogleda u njegovoj kulturi, običajima, festivalima i gastronomiji.
Liban je zemlja koja ima bogatu i raznovrsnu kuhinju koja spaja uticaje Mediterana, Bliskog istoka i Francuske. Libanska kuhinja se bazira na svežem povrću, voću, začinima, maslinovom ulju i jogurtu. Neki od najpoznatijih libanskih specijaliteta su humus (namaz od leblebija), tabule (salata od peršuna, paradajza i bulgura), falafel (pržene kuglice od leblebija), šavarma (meso pečeno na ražnju), baklava (slatkiš od lisnatog testa i oraha) i arak (alkoholno piće od grožđa i anisa). Libanska kuhinja je poznata po svojoj zdravoj ishrani i raznovrsnosti ukusa.
Liban je zemlja koja ima jedinstven geografski položaj koji omogućava da se u istom danu može uživati u skijanju na planinama i kupanju na plažama. Liban ima četiri godišnja doba sa blagom klimom koja varira od obale do unutrašnjosti. Na obali je mediteranska klima sa toplim i suvim letima i blagim i vlažnim zimama. Na planinama je kontinentalna klima sa hladnim i snegom bogatim zimama i svežim letima. Liban ima oko 300 sunčanih dana u godini i oko 200 km dužine obale sa peščanim i šljunkovitim plažama. Liban nudi razne mogućnosti za rekreaciju i avanturu, kao što su planinarenje, biciklizam, rafting, jedrenje, ronjenje i skijanje.
Istorija Libana je veoma složena i burna, sa mnogim ratovima, sukobima, okupacijama i revolucijama. Liban je stekao nezavisnost od Francuske 1943. godine, nakon što je bio deo Francuskog mandata za Siriju i Liban od 1920. godine. Liban je bio neutralan tokom Hladnog rata i imao je period prosperiteta i stabilnosti do 1975. godine, kada je izbio građanski rat koji je trajao do 1990. godine. Građanski rat je bio izazvan verskim, političkim i regionalnim tenzijama između različitih frakcija koje su podržavale ili se suprotstavljale prisustvu Palestine u Libanu i uticaju Sirije i Izraela na Liban. Građanski rat je doveo do velikih gubitaka života, materijalne štete, izbeglištva i kršenja ljudskih prava. Građanski rat je završen sporazumom iz Taifa 1989. godine, koji je uspostavio novi politički sistem zasnovan na proporcionalnoj zastupljenosti verskih zajednica u vlasti. Međutim, Liban je nastavio da se suočava sa političkom nestabilnošću, socijalnim problemima, ekonomskom krizom, terorizmom, spoljnim mešanjem i povremenim sukobima sa Izraelom. Liban je danas zemlja koja se bori za opstanak, reformu i pomirenje.
Liban se graniči sa Sirijom na severu i istoku i sa Izraelom na jugu. Na zapadu izlazi na Sredozemno more. Liban ima površinu od 10.452 km2 i oko 6 miliona stanovnika. Glavni grad je Bejrut, koji je najveći grad i kulturni, ekonomski i politički centar zemlje.