Kažu o sebi:
Sirija je jedna od najstarijih civilizacija na svetu, sa bogatom istorijom i kulturom. Njen glavni grad Damask je najstariji kontinuirano naseljeni grad na svetu, koji datira još iz 2500. godine pre nove ere. U Siriji se nalaze i brojni arheološki lokaliteti, kao što su Ebla, Mari, Ugarit i Dura Evropos, koji svedoče o različitim narodima i kulturama koji su živeli na ovom području.
Sirija je takođe bila jedan od centara osnivanja hrišćanstva. Sveti Pavle se obratio na hrišćanstvo na putu za Damask i osnovao prvu hrišćansku crkvu u Antiohiji, antičkoj Siriji, a današnjoj Turskoj. U Siriji se nalazi i najstarija džamija na svetu, Omejadska džamija u Damasku, koja je izgrađena u 8. veku.
Sirija ima raznovrsnu geografiju i klimu, koja obuhvata obalu Sredozemnog mora, planinske lance, pustinje i reke. Najviši vrh u Siriji je planina Hermon, koja se nalazi na granici sa Libanom i Izraelom i ima visinu od 2814 metara. Najduža reka u Siriji je Eufrat, koji protiče kroz istočni deo zemlje i koristi se za navodnjavanje poljoprivrednih površina. Klima u Siriji je uglavnom suva i topla, sa malo padavina u unutrašnjosti i umerenom klimom na obali.
Sirija je poznata po svojoj gastronomiji, koja je pod uticajem arapske, turske i mediteranske kuhinje. Neki od tipičnih sirijskih jela su humus, tabule, šavarma, falafel, baklava i halva. Sirija je takođe poznata po proizvodnji maslinovog ulja, vina i rakije.
Sirija ima bogato kulturno nasleđe, koje se ogleda u njenoj književnosti, muzici, umetnosti i arhitekturi. Neki od poznatih sirijskih pisaca su Nizar Kabbani, Adonis i Zakarija Tamir. Sirijska muzika je mešavina tradicionalnih i modernih stilova, sa instrumentima kao što su ud, kanun, nej i darbuka. Sirijska umetnost je takođe raznovrsna i obuhvata kaligrafiju, mozaik, slikarstvo i skulpturu. Sirijska arhitektura je pod uticajem različitih civilizacija koje su vladale ovim područjem, kao što su Rimljani, Vizantinci, Arapi i Osmansko carstvo.
Istorija Sirije je veoma složena i burna. Siriju su tokom vekova osvajali različiti narodi i carstva, kao što su Hanati, Jevreji, Arameni, Asirci, Vavilonci, Persijci, Grci, Rimljani, Vizantinci, Mongoli, Mameluci, Osmansko carstvo i Francuska. Sirija je stekla nezavisnost od Francuske 1946. godine i postala republika. Od tada je prošla kroz nekoliko vojnih udara, političkih kriza i sukoba sa Izraelom oko Golanske visoravni. Od 2011. godine Sirija je zahvaćena građanskim ratom, koji je izbio nakon protesta protiv režima predsednika Bašara al-Asada. Rat je doveo do humanitarne katastrofe, velikog broja izbeglica i mešanja regionalnih i međunarodnih aktera.
Sirija se graniči na severu sa Turskom, na istoku sa Irakom, na jugu sa Jordanom, na jugozapadu sa Izraelom i Libanonom, a na zapadu izlazi na Sredozemno more. Njena površina je 185.180 km2, a broj stanovnika je oko 17 miliona (prema proceni iz 2019. godine). Glavni grad je Damask, a drugi po veličini grad je Alep. Službeni jezik je arapski, a većina stanovništva je muslimanske veroispovesti. Valuta je sirijska funta, a pozivni broj je +9631.