Vizni režim
Za putovanje u Irak potrebna je viza. Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza.
Bezbednosna situacija
S obzirom na nepredvidivu bezbednosnu situaciju u zemlji, našim građanima se preporučuje da se uzdrže od putovanja u Irak. Državljanima Republike Srbije koji se već nalaze u Iraku, preporučuje se da budu u stalnoj komunikaciji sa Ambasadom Republike Srbije u Iraku, kao i da se pridržavaju bezbednosnih uputstava. Strogo je zabranjeno strancima samostalno kretanje po Bagdadu i Iraku, osim u pratnji domaćina i bez dužeg zadržavanja na javnim i prometnim mestima, usled porasta broja kidnapovanih lica.
Od početka 2013. godine, nepovoljna bezbednosna situacija se dodatno pogoršavala. Terorističke akcije su obimnije, jače i odnose cve više civilnih žrtava. Napadi se izvode svakodnevno, na mestima koja ranije nisu bila mete, kao što su kafići, restorani, igraonice, sportska borilišta, pa čak u školska dvorišta. Strani državljani i njihova imovina, irački državni službenici i objekti su i dalje ciljevi terorista.
Kidnapovanje, podmetanje raznih eksplozivnih naprava na i uz saobraćajnice, pri čemu se koriste raznorazna sredstva (plastične kese, kutije, limenke, mrtve životinje itd), napadi na hotele i vozila u prolazu, snajpersko dejstvo itd, i dalje su prisutni i svakodnevno se dešavaju.
Zbog loše bezbednosne situacije nema turističkih poseta. Postoji samo verski turizam koji se ogleda u posetama šiita iz Irana svetim mestima u Iraku.
Za one koji dolaze u Bagdad, preporučuje se da domaćin, ukoliko je u mogućnosti, obezbedi smeštaj u tzv. Zelenoj zoni, ili u hotelu na Aerodromu Bagdad, gde se cene kreću oko 200 USD. Prevoz i kretanje je moguće samo uz puno obezbeđenje profesionalnih organizacija i odgovarajućim kolima.
Cena angažovanja obezbeđenja se kreće do 1000 USD po danu.
Region Kurdistan je relativno bezbedan, ali se ni tu ne preporučuje samostalno kretanje i kretanje izvan poznate sredine. Preporuka državljanima Srbije je da pre ili neposredno po dolasku u Irak, kontaktiraju Ambasadu i upoznaju je sa ciljem i planom posete padi dobijanja potrebnih informacija i sugestija.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Zdravstvena situacija
Ne postoji adekvatna zdravstvena zaštita. Broj lekara je jako mali i bolnice su loše opremljene. HIV pozitivnim licima nije dozvoljen ulazak u Irak i u slučaju dužeg boravka neophodna je doneti HIV test potvrdu.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Opšta situacija
Ne postoje ograničenja u vezi sa odevanjam i konzumiranjem alkohola. Alkohol se ne toči u državnim hotelima, a u privatnim zavisno od vlasnika. Ne preporučuje se unos alkoholnih pića prilikom putovanja u R. Irak. Verski turizam, (Šitska sveta mesta u Iraku), je jako razvijen. Masovne su posete Šiita iz regiona uprkos brojnim terorističkim napadima i žrtvama među hodočasnicima.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Rezultati pretrage za kriterijum: država=Irak
Ambasada Republike Srbije
Ambasador: Uroš Balov
Adresa: Jadriya Babil District, Mahala No. 923, Zukak No. 35, Building No.16, P.O.Box 2061, Bagdad, Irak
Broj telefona: +964 (1) 7787-887, m. +964 (790) 1912-334
Ambasada države Irak u Srbiji
Adresa: Užička 27
Broj telefona: +381 (11) 2647-027
Broj faksa: +381 (11) 2668-068
Radno vreme: ponedeljak - petak: 09:00 – 15:00
Ambasador: Mr. Fakhri Hassan Mahdi AL-ISSA