Kažu o sebi:
Srbija je zemlja koja ima mnogo toga da ponudi posetiocima, od prirodnih lepota, kulturnog i istorijskog nasleđa, gastronomskih specijaliteta, do gostoljubivih i srdačnih ljudi. Srbija je zemlja koja se ponosi svojom prošlošću, ali i gleda u budućnost sa optimizmom i nadom. Srbija je zemlja koja vredi posetiti i upoznati.
Srbija je zemlja bogate istorije i kulture, koja je dala 18 rimskih imperatora, naučnika Nikolu Teslu, slikara Paju Jovanovića, nobelovca Ive Andrića i tenisera Novaka Đokovića.
Srbija je jedan od najvećih proizvođača i izvoznika malina na svetu. Gotovo 95% svetske proizvodnje malina dolazi iz ove zemlje.
Reč “vampir” je jedina srpska reč koja je opšteprihvaćena i koja se koristi u svim svetskim jezicima. Prvi vampir nije bio grof Drakula, već Petar Blagojević, čije je povampirenje zabeležila austrijska štampa 1725. godine.
Srbija ima jednu od najstarijih kafana u Evropi, koja je otvorena u Beogradu 1522. godine i služila samo crnu kafu. Kafa je veoma popularno piće u Srbiji i deo je tradicionalnog gostoprimstva.
Srbija ima jednu od najvećih pravoslavnih crkava na svetu, Hram Svetog Save, koji se nalazi u Beogradu i može da primi oko 10.000 vernika. Hram je posvećen osnivaču Srpske pravoslavne crkve i prvom srpskom arhiepiskopu, Svetom Savi.
Srbija ima jednu od najstarijih satova na svetu, koji datira iz 14. veka. Sat se nalazi u manastiru Gračanica na Kosovu i još uvek radi.
Srbija ima jedno od osam svetskih čuda prirode - Đavolju varoš. Ova atrakcija je poznata po svojim neobičnim zemljanim figurama koje su nastale erozijom tla.
Srbija je dom najveće kontinentalne peščare u Evropi, Deliblatske peščare, koja se prostire na oko 300 kvadratnih kilometara i ima preko 900 biljnih vrsta. Ovaj jedinstveni prirodni fenomen naziva se i "evropska Sahara".
Srbija ima selo koje je napravljeno od kamena, Gostušu, koje se nalazi na padinama Stare planine i ima oko 60 stanovnika. Kuće u ovom selu su izgrađene od kamena, blata i drugih prirodnih materijala i predstavljaju primer tradicionalne arhitekture.
Srbija ima jednu od najvećih klisura u Evropi - Đerdapsku klisuru, koja se proteže duž reke Dunav na granici sa Rumunijom. Klisura je duga oko 100 km i duboka do 530 m.
Srbija ima jednu od najlepših fresaka u svetu - Belog anđela iz manastira Mileševe. Ova freska iz 13. veka prikazuje arhanđela Gavrila koji objavljuje Hristovo vaskrsenje. Freska je bila deo prvog satelitskog prenosa video-signala između Evrope i Severne Amerike 1962. godine.
Srbija ima jedno od najstarijih piva u Evropi - Pivaru Čelarevo, koja je osnovana 1722. godine. Pivo se pravi po tradicionalnoj recepturi sa čistom vodom iz arteskih bunara i kvalitetnim hmeljom i sladom.
Istorija Srbije je veoma bogata i zanimljiva, ali i prilično složena. Teško je sažeti je u nekoliko rečenica.
Srbija je nastala kao država u 7. veku, kada su se Srbi doselili na Balkan iz oblasti oko reke Don. Oni su se naselili u oblastima koje su bile pod vlašću Vizantije, ali su uspeli da steknu određenu autonomiju i da se organizuju u kneževine. Najznačajnija od njih bila je Raška, koja je postala kraljevina u 13. veku pod dinastijom Nemanjića.
Srpsko carstvo je nastalo 1346. godine, kada je car Stefan Dušan proglasio sebe za cara Srba i Grka. On je proširio svoje carstvo na veliki deo Balkana i uspostavio jaku centralnu vlast, zakonodavstvo i kulturu. Međutim, njegova smrt 1355. godine dovela je do slabljenja carstva i njegovog raspada na manje države koje su se borile za prevlast.
Kosovska bitka izmedju Srba i Otomanske imperije 1389. godine, je označila početak dugog perioda turske dominacije nad srpskim zemljama. Srbi su se više puta bunili protiv Turaka, ali bez uspeha. Tek u 19. veku, pod vođstvom Karađorđa i Miloša Obrenovića, Srbija je započela svoj proces oslobođenja i nezavisnosti.
Srbija je postala kraljevina 1882. godine pod dinastijom Obrenović, a kasnije pod dinastijom Karađorđević. Ona je učestvovala u balkanskim ratovima i Prvom svetskom ratu, boreći se protiv Turske, Bugarske i Austrougarske. Posle rata, Srbija je postala deo Kraljevine Jugoslavije, zajedno sa ostalim južnoslovenskim narodima.
Drugi svetski rat doneo je okupaciju Srbije od strane nacističke Nemačke i fašističke Italije, kao i formiranje komunističkog pokreta otpora pod Josipom Brozom Titom. Posle rata, Srbija je postala jedna od šest republika Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ), koja je bila jedna od vodećih zemalja nesvrstanog pokreta.
Raspad SFRJ u 1990-im godinama doveo je do građanskih ratova u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i na Kosovu, u kojima je Srbija imala aktivnu ulogu kao deo Savezne Republike Jugoslavije (SRJ), zajedno sa Crnom Gorom. SRJ se suočila sa međunarodnim sankcijama, izolacijom i bombardovanjem od strane NATO-a 1999. godine zbog krize na Kosovu.
Posle demokratskih promena 2000. godine, SRJ se preobrazila u državnu zajednicu Srbija i Crna Gora, koja se raspala 2006. godine kada su obe republike proglasile nezavisnost. Srbija se takođe suočila sa jednostranim proglašenjem nezavisnosti Kosova 2008. godine, koje ona nije priznala.
Danas je Srbija parlamentarna republika sa višestranačkim sistemom i tržišnom ekonomijom. Ona je kandidat za članstvo u Evropskoj uniji i članica Ujedinjenih nacija, Saveta Evrope, Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju, Partnerstva za mir i drugih međunarodnih organizacija.
Srbija je država u jugoistočnoj Evropi, na Balkanskom poluostrvu. Graniči se sa Mađarskom na severu, Rumunijom i Bugarskom na istoku, Severnom Makedonijom, Crnom Gorom, Bosnom i Hercegovinom i Hrvatskom na zapadu. Ima izlaz na Jadransko more preko Crne Gore.
Klima Srbije je uglavnom umereno-kontinentalna, sa toplim letima i hladnim zimama. Na jugu i jugozapadu zemlje uticaj je sredozemne klime, sa suvim letima i kišovitim jesenima. Na planinskim predelima klima je hladnija i vlažnija, sa obilnim snegom zimi.