Kažu o sebi:
Britanija je ostrvo u severozapadnoj Evropi koje čine tri države: Engleska, Škotska i Vels. Njena istorija je bogata i raznovrsna, od praistorijskih naselja i keltskih plemena, preko rimskog osvajanja i anglosaksonskih kraljevstava, do normanskih osvajača i britanske imperije.
Britanija je bila ujedinjena kao Kraljevstvo Velika Britanija 1707. godine, kada su se Engleska i Škotska spojile u jednu državu. Godine 1801. se pridružila i Irska, formirajući Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i Irske. Međutim, nakon irskog rata za nezavisnost, veći deo Irske je napustio uniju 1922. godine, ostavljajući samo Severnu Irsku kao deo Ujedinjenog Kraljevstva.
U 20. veku, Britanija je bila jedna od glavnih svetskih sila, sa velikim uticajem u politici, kulturi, ekonomiji i nauci. Britanija je bila saveznik SAD-a u oba svetska rata i u Hladnom ratu, kao i članica NATO-a i Zajednice naroda. Godine 1973. je pristupila Evropskoj ekonomskoj zajednici, koja se kasnije pretvorila u Evropsku uniju. Međutim, 2016. godine je odlučila da napusti EU nakon referenduma o tzv. Brexitu.
Velika Britanija ima najstariji parlament na svetu, koji datira još iz XIII veka. Parlament se sastoji od dva doma: Donjeg doma ili Predstavničkog doma i Gornjeg doma ili Domu lordova. Kraljica je formalni šef države, ali nema stvarnu političku moć.
Velika Britanija ima najkraći let na svetu koji traje između 47 sekundi i 2 minuta između Vestreja i Papa Vestreja na Orknijskim ostrvima (arhipelag sastavljen od jednog većeg i sedamdesetak manjih ostrva na oko 10 kilometara od Škotske).
Velika Britanija je najveće ostrvo u Evropi i deveto najveće na svetu. Njeno ime znači “zemlja uglova” i potiče od keltskog plemena Britona.
Velika Britanija je povezana s kontinentalnom Evropom podvodnim tunelom koji se zove Eurotunel. To je najduži podvodni železnički tunel na svetu, koji je završen 1993. godine. Razdaljina između dve zemlje je oko 50 km.
Velika Britanija ima mnoge neobične i zabavne tradicije, kao što je godišnja trka za kotrljajućim sirom. To je događaj kada se kotur sira težine oko 4 kg baci sa vrha brda, a takmičari pokušavaju da ga uhvate. Nagrada je, naravno, sir.
Velika Britanija je bila prva industrijska nacija na svetu i imala je veliki uticaj na svetsku istoriju i kulturu. Njen bivši kolonijalni imperij je obuhvatao skoro četvrtinu svetske teritorije i stanovništva. Danas je Velika Britanija članica NATO-a, Ujedinjenih nacija i Komonvelta.
Velika Britanija je bila centar najvećeg kolonijalnog carstva u istoriji, koje se prostiralo na 20% površine sveta i sadržalo četvrtinu svetske populacije u 18. i 19. veku. Britansko carstvo je imalo veliki uticaj na svetsku politiku, ekonomiju, kulturu i jezik.
Velika Britanija je dom mnogih poznatih ličnosti iz različitih oblasti, kao što su književnost, nauka, muzika i sport. Neki od njih su Vilijam Šekspir, Čarls Dikens, Isak Njutn, Čarls Darvin, Džon Lenon, Dejvid Bouvi, Elton Džon, Vinston Čerčil, Margaret Tačer, Elizabeta II, Bitlsi, Kvin, Danijel Krejg i Ema Votson i mnogi drugi.
Velika Britanija ima bogatu i raznovrsnu kulturnu baštinu koja se ogleda u njenim običajima, festivalima, gastronomiji i humoru. Neki od tipičnih britanskih simbola su crveni autobusi, crvene telefonske govornice, crni taksiji, Big Ben, Bakingemska palata, čaj sa mlekom, riba i pomfrit, pabovi i fudbal.
Istorija Velike Britanije je veoma duga i složena. Prvi tragovi ljudskog prisustva na ostrvu datiraju iz paleolita. Tokom vekova su ga naseljavali različiti narodi kao što su Kelti, Rimljani, Anglosaksonci, Vikingi i Normani. U srednjem veku su se formirale tri kraljevine: Engleska, Škotska i Vels. U 16. veku je došlo do reformacije i stvaranja Anglikanske crkve. U 17. veku je izbio građanski rat između rojalista i parlamentaraca koji je doveo do smene dinastija i uspostavljanja ustavne monarhije. U 18. veku je došlo do ujedinjenja Engleske i Škotske u Kraljevinu Veliku Britaniju i početka industrijske revolucije. U 19. veku je Velika Britanija postala najmoćnija svetska sila zahvaljujući svojoj trgovini, pomorstvu i kolonijama. U 20. veku je Velika Britanija učestvovala u oba svetska rata kao saveznica Francuske i SAD-a. Posle rata je došlo do dekolonizacije i gubitka imperijalne moći. U drugoj polovini 20. veka je Velika Britanija postala članica Evropske ekonomske zajednice (EEZ), koja se kasnije pretvorila u Evropsku uniju (EU). U 21. veku je Velika Britanija suočena sa izazovima kao što su terorizam, imigracija, multikulturalizam i Bregzit.
Velika Britanija se graniči sa Irskom na zapadu, a sa ostalim zemljama je odvojena morem. Na severu je Severno more, na istoku je Lamanš, na jugu je Engleski kanal, a na zapadu je Atlantski okean i Keltsko more.
Velika Britanija ima umerenu, izrazito okeansku vlažnu klimu s malim godišnjim kolebanjima temperature. Na klimu osim geografske širine utiču Atlantski okean i topla Golfska struja, te položaj između maritimnih polarnih vazdušnih masa sa severozapada i kontinentalnih polarnih s istoka, i povremeno kontinentalnih tropskih s juga.