Kažu o sebi:
Sjedinjene Američke Države su četvrta najveća država na svetu po površini, nakon Rusije, Kanade i Kine. Imaju ukupno 50 saveznih država i jedan savezni okrug (Washington D.C.). Takođe imaju nekoliko teritorija i poseda u Karibima i Tihom oceanu, kao što su Portoriko, Guam i Američka Samoa.
Sjedinjene Američke Države su nastale 1776. godine kada su se 13 britanskih kolonija na istočnoj obali proglasile nezavisnima od Velike Britanije. Nakon rata za nezavisnost, usvojile su Ustav koji je uspostavio federalni sistem vlasti sa podelom na izvršnu, zakonodavnu i sudsku granu. Prvi predsednik bio je George Washington.
Sjedinjene Američke Države su najrazvijenija privreda na svetu, s nominalnim BDP-om od oko 23,32 triliona USD (2021.). godini. Njihova glavna privredna grana je uslužni sektor, koji čini oko 80% BDP-a. Takođe su vodeći u poljoprivredi, industriji, tehnologiji, nauci i inovacijama. Njihova valuta je američki dolar, koji je najkorišćenija svetska rezervna valuta.
Sjedinjene Američke Države su multietničko i multikulturalno društvo, s oko 330 milijona stanovnika različitog porekla, rase, religije i jezika. Najveća etnička grupa su belci (oko 60%), a najveće manjine su Hispanoamerikanci (oko 18%), Afroamerikanci (oko 13%) i Azijati (oko 6%). Engleski je de facto službeni jezik, ali se govori i španski, francuski, kineski i mnogi drugi.
Sjedinjene Američke Države imaju bogatu i raznoliku kulturu, koja je uticala na mnoge aspekte svetske kulture. Neki od najpoznatijih doprinosa Sjedinjenih Američkih Država u književnosti, filmu, muzici, umetnosti, sportu, modi i gastronomiji. Neki od najslavnijih pisaca su Mark Twain, Ernest Hemingway i Edgar Allan Poe; neki od najpopularnijih filmova su Građanin Kane, Ratovi zvezda i Kum; neki od najutjecajnijih muzičara su Elvis Presley, Bob Dylan i Michael Jackson; neki od najcjenjenijih umetnika su Andy Warhol, Jackson Pollock i Georgia O’Keeffe; neki od najomiljenijih sportova su bejzbol, košarka i američki nogomet; neki od najprepoznatljivijih modnih brendova su Levi’s, Nike i Calvin Klein; a neka od najtipičnijih jela su hamburgeri, pizze i pite.
Sjedinjene Američke Države imaju raznoliku geografiju i klimu, koja se menja od regije do regije. Na istoku se nalaze Apalačke planine i Atlantska obala; na zapadu se nalaze Stenovite planine i Pacifička obala; u središtu se nalazi Velika ravnica i reka Mississippi; na severu se nalazi Aljaska, najveća i najhladnija država; a na jugu se nalaze Havaji, najmanja i najtoplija država. Klima varira od arktičke na Aljasci do tropske na Havajima, a neka područja su podložna prirodnim katastrofama kao što su uragani, tornada i zemljotresi.
Sjedinjene Američke Države su jedna od najmoćnijih država u svetu, kako politički tako i vojno. One su stalna članica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, osnivač su NATO-a i vođa zapadnog bloka. One imaju najveći vojni budžet u svetu, s oko 700 baza u više od 70 zemalja. One su takođe jedina država koja je ikada upotrebila nuklearno oružje, i to protiv Japana u Drugom svetskom ratu. One su učestvovale u mnogim ratovima i sukobima širom sveta, kao što su Korejski rat, Vijetnamski rat, Hladni rat, Zalivski rat, Rat protiv terorizma i Iranski rat.
Sjedinjene Američke Države su nastale kao rezultat borbe za nezavisnost od britanske kolonijalne vlasti u 18. veku. One su se proširile kroz kupovinu, aneksiju i ratovanje s drugim državama i domorodačkim narodima. One su se suočile s unutrašnjim podelama i sukobima, posebno oko pitanja ropstva i građanskih prava. Postale su svetska sila nakon Prvog i Drugog svetskog rata, te supersila nakon Hladnog rata. One su danas suočene s raznim izazovima i problemima, kao što su ekonomska kriza, socijalna nejednakost, rasna diskriminacija, imigracija, zdravstvena zaštita, klimatske promene i međunarodni odnosi.
Sjedinjene Američke Države se graniče sa dve druge države: Kanadom na severu i Meksikom na jugu. Kanadska granica je najduža kopnena granica na svetu, duga 8.893 km. Meksička granica je duga 3.326 km. SAD imaju takođe pomorsku granicu sa Rusijom preko Beringovog moreuza. Klima SAD je vrlo raznovrsna, zavisno o geografskom položaju, nadmorskoj visini i uticaju okeana. Na istoku prevladava vlažna kontinentalna klima, s toplim letima i hladnim zimama. Na jugoistoku prevladava vlažna subtropska klima, s vrućim letima i blagim zimama. Na zapadu prevladava polusuva do pustinjska klima, s velikim temperaturnim razlikama između dana i noći. U planinskim područjima prevladava planinska klima, s niskim temperaturama i obilnim snegom. Na pacifičkoj obali prevladava mediteranska ili umereno okeanska klima, s blagim i kišnim zimama te suvim i toplim letima. Na Aljasci prevladava subarktička klima, s vrlo hladnim zimama i kratkim letima. Na Havajima prevladava tropska klima, s visokim temperaturama i vlažnošću.